Dantų kariesas (dar kitaip vadinama dantų eduonimi) – tai ne tik suagusiųjų problema, bet ir mažųjų leliukų. Norint apsaugoti mažuosius nuo šios bėdos, tėvams rekomenduojama žinoti pagrindinius būdus, kaip prižiūrėti ir apsaugoti tokius mažus dantukus.

Ar pieniniai dantukai yra tokie jau trapūs, gležni, kad taip skylinėja, trupa?

Vaikai iki 5-7 metų turi pieninius dantukus. Jie pieniniais vadinami ne todėl, kad tinkami tik pieną gerti, o nuo visko, kas nesutrinta, subyra. Jie pieniniai todėl, kad yra baltos, vos su melsvu atspalviu spalvos visai kaip pienas. Pieniniai dantukai yra gana tvirti ir labai aštrūs tai gali paliudyti vaikų dantukus gydantys gydytojai, ypač jų pirštai. Tad šie dantys puikiai tinka graužti obuolius, morkas, ropeles, o tai dažnai pamiršta tėveliai…

Nuo ko priklauso, kad vienų vaikų pieniniai dantys stiprūs, o kitų – tokie gendantys?

Pieninių dantų užuomazgos susiformuoja dar tada, kai vaikelis gyvena mamos pilvelyje. Tad mamos ligos, vartoti vaistai, stresas, nepilnavertė mityba nėštumo metu gali lemti silpnesnius dantukus. Paties vaikiuko ligos ir vartoti vaistai pieniniams dantukams visai neturės reikšmės, jų įtaką pamatysime tik nuolatiniuose dantukuose, kurie pradeda dygti 5-7 metais.

Pieninių dantukų ėduonis vadinamas „buteliuko kariesu“. Ar čia kaltas tik buteliukas?

Labai gaila, bet ankstyvas kariesas Lietuvoje gana dažnas reiškinys, atrirandantis vaikų burnytėse jau nuo metų amžiaus. Pats kariesas yra infekcinė liga, ją sukelia bakterijos, gyvenančios burnoje. Jų rūšių yra nemažai, bet labiausiai kariesą lemia Streptococcus mutans bakterijos. Jas vaikiukas gauna iš mamos ar kitų jį prižiūrinčių asmenų seilių. Tad laižyti vaikų čiulptukus, ragauti maistą, naudotis tuo pačiu šaukšteliu, kramtyti maistą, dalintis dantų šepetėliu jokiu būdu negalima. Taip įteikiate vaikui kariesą sukeliančias bakterijas. Jei koks čiulptukas nukrito ant grindų, geriau nuplaukite jį vandeniu, o ne aplaižykite, grąžindami kūdikiui.

Jei sakoma, kad mamos piene yra antikūnų, kurie saugo nuo visų ligų, tai kodėl jie neapsaugo nuo ėduonies?

Be jokių abejonių tobuliausias maistas kūdikiui mamos pienas. Pats pienas turi angliavandenių, kuriuos galėtų skaidyti bakterijos, palikdamos burnoje rūgštinę terpę, kurioje irsta danties audiniai. Todėl dantims, jei jie nėra kruopščiai nuvalomi, mamos pienas taip pat kenkia.

Ar dantims turi įtakos, kaip pienas patenka į burną – žindant ar iš buteliuko?

 1. Pats pienelio patekimo būdas iš krūties tiesiai į burnytę galbūt yra geresnis. Pienelis iš krūties patenka giliai į burnos ertmę tik aktyviai žindant. Tam, kad vaikutis gautų naują porciją, reikia nuryti pirmąją, tačiau, jei pieneliu labai dažnai užkandžiaujima, ypač naktį, kai seilėtekis mažesnis, o dantukai nėra prižiūrimi pakankamai, karieso rizika išlieka didžiulė.
 2. Iš buteliuko skystis gali tekėti pasyviai. Dažnai buteliukas tampa pavojinga dantims raminimo priemonė, ypač, kai jau ūgtelėjęs vaikiukas rankoje nešiojasi sulčių, saldintos arbatos ar pieno mišinį dantukai nuolatos mirksta saldžiame skystyje, o bakterijos darbuojasi…

Kaip apsaugoti vaikutį nuo ankstyvojo karieso?

 1. Pirmiausiai tai danties struktūros, seilių sudėties paveldimumas. Jei jau mamos ir tėčio dantukai silpni, rūpinkitės ir stebėkite mažylio dantukus daug akyliau.Venkite seilių kontaktų. Rūpinkitės burnos švara, nes svarbiausi burnos higienos įgūdžiai (jei mama ir tėtis nesirūpina savais dantimis, vaikas be šio pavyzdžio neišmoks pats rūpintis), taip pat milžiniška reikšmė tenka maistui ir jo valgymo režimui jei burnoje visada kas nors yra be pertraukėlių bakterijos visada turi maisto, taip dantys tikrai bus pažeisti. Todėl dažnas užkandžiavimas, ypač lipniais (dribsniai, duoniukai), saldžiais (džiovinti vaisiai, sausainiai ir tt.) produktais yra ypač pavojingi.
 2. Be to, kuo anksčiau mažylį nuveskite pas odontologą išdygus pirmąm dantukui. Tuomet galėsite aptarti visas įmanomas profilaktikos priemones, tinkamą mitybos rėžimą.
 3. Ypač suskubkite, jei turite kokių abejonių. Būna labai graudu matyti dvimetinį mažylį, kuris teturi likusias šaknis vietoj priekinių dantų, o tėvai sako jau tik išdygę jie buvo pažeisti, ką jūs būtumėte padėję, juk tokių vaikų nieks negydo…
 4. Svarbu nedelsti ir stengis suvaldyti esamą situaciją kuo greičiau, kol dar vaikui neskauda, nėra pūlinių ir kitų grėsmingų situacijų. Visų pirma bandome suprasti, kodėl dantukai pažeisti.  Išmokome, kaip taisyklingai valyti dantukus, kokias priemonės augant vaikui galime naudoti.
 5. Be to, galima dengti dantukus apsauginiu laku. Silantai ant priekinių dantukų, kuriuos dažniausiai pažeidžia „buteliuko“ arba ankstyvasis kariesas, nededami. Jie skirti pirmiesiems nuolatiniams krūminiams dantims. Be to yra specialių remineralizuojančių priemonių, skirtų tokių dantukų priežiūrai.

Todėl labai norėtųsi, kad tėveliai labiau stebėtų ir prižiūrėtų mažylių dantukus, kad jokių pažeidimų neatsirastų nei pieniniuose, nei vėliau nuolatiniuose dantyse.

Patarimai tėveliams

 1. Jei tėvai turi daug karieso pažeistų ir plombuotų dantų, tik išdygus pirmajam mažylio dantukui pasirodykite odontologui, po to lankykitės kas pusmetį.
 2. Neduokite kūdikiui nieko, su kuo kontaktavo jūsų seilės.
 3. Valykite vaiko dantukus du kartus per dieną.
 4. Venkite saldžių gėrimų, ypač iš buteliuko.
 5. Venkite dažnų, saldžių, lipnių, burnoje ilgai užsiliekančių užkandžių.
 6. Rodykite gerą pavyzdį patys kartu su vaikais valykitės dantis, kad jie turėtų iš ko mokytis, prižiūrėkite ir gydykite savo dantukus.