Dažnas galvoja, kad danties skausmas yra lokali tik to danties problema, neveikianti viso žmogaus organizmo; o jei danties visai neskauda, o tik gydytojas apžiūrėjęs danties rentgeno nuotrauką sako, kad reikia gydyti. Galbūt turite uždegiminę destrukciją ar židinį žandikaulyje, atsiradusius dėl nesugydytų, ar nekokybiškai sugydytų kanalų. Arba kanalai gali būti sugydyti kokybiškai, tačiau dėl nesandariai uždaryto vainiko (kelios skirtingos plombos viename dantyje, kariesas po plomba, nulūžusi danties sienelė ar prieš dedant nuolatinę plombą per ilgai buvo palikta laikina plomba) gali atsirasti lėtinė infekcija.

Jau senai yra žinoma, kad infekcija burnoje, ypač lėtinis periodontitas (atsirandantis dėl nepakankamos burnos higienos ir nereguliaraus lankymosi pas higienistą) bei endodontinės kilmės (dėl nesugydytų ar nekokybiškai sugydytų dantų šaknų kanalų) patologija įtakoja ir visą žmogaus sveikatą. Didžiausią įtaką lėtinė infekcija burnoje turi širdies ir kraujagyslių sistemai, diabeto eigai, gali būti viena iš priešlaikinio gimdymo priežasčių, gali įtakoti osteoporozės vystymąsi postmenopauziniu laikotarpiu ir kt.

Endodontinės kilmės infekcijos pradžia yra smarkiai karieso pažeistas arba traumuotas dantis. Seilėse esantiems mikroorgaizmams pasiekus danties viduje esantį audinį pulpą, uždegiminis procesas gali plisti ir gilyn, pažeisdamas žandikaulio kaulą. Taip įvyksta, jei nesugydomi danties šaknų kanalai arba tas gydymas nėra atliktas kokybiškai. Tuomet vystosi endodontinės kilmės uždegiminis procesas, vadinamas viršūniniu periodontitu, kurio paplitimas Europoje siekia 61% tirtų pacientų arba 14% visų dantų. Taip pat yra pastebėta, kad  ne tik odontogeninė (burnoje esanti) infekcija veikia įvairias organizmo sistemas, bet ir tam tikros ligos ar būklės įtakoja dėl endodontinės patologijos atsiradusios infekcijos pažeidimo dydį, jos gijimo prognozę bei baigtį (ar pavyks dantį išgydyti, ar teks jį šalinti). Yra pastebėta, kad rūkantiems pacientams ir žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu (esant nepakankamai ligos kontrolei) destrukcijos arba gyja žymiai lėčiau, nei kitiems pacientams, arba visai negyja.

Širdies ir kraujagyslių ligos

Burnoje esanti infekcija širdies ir kraujagyslių sitemą įtakoja keliais būdais. Vienas kelias yra bakterijų (iš uždegiminės burnos gleivinės, šaknų kanalų sistemos) keliavimas su kraujo srove kraujagyslėmis ir jų prisitvirtinimas kitose vietose. Pastebėta, kad burnoje gyvenančios bakterijos dažnai randamos aterosklerotinėse plokštelėse kraujagyslėse, dėl kurių siaurėja ir standėja arterijos, kartais sukeldamos gyvybei pavojingus simptomus. Kitas kelias – tai dėl burnos infekcijos sukeltos sisteminės imuninės reakcijos prasidėjusi aterosklerozė. Tiriant pacientus, turinčius tokias būkles, kaip ūmus miokardo infarktas, krūtinės angina, vainikinių širdies kraujagyslių ligos rasta daugiau karieso pažeistų dantų, viršūninio peridontito( sukelto endodontinės infekcijos), lėtinio periodontito (atsiradusio dėl apnašų ir akmenų ant dantų paviršių) atvejų.

Cukrinis diabetas

Cukrinis diabetas yra paplitusi liga, kurią sukelia angliavandenių apykaitos sutrikimai, lemiantys gliukozės kiekio kraujyje padidėjimą (hiperglikemija), arba sumažėjimą. Lietuvoje sergamumo vidurkis 78,3 atvejų tūkstančiui gyventojų, Europoje 65,1 atvejis tūkstančiui gyvetojų (2012 metų duomenimis).

Mokslinių tyrimų rezultai rodo, kad yra ryšys tarp burnoje esančios infekcijos ir cukrinio diabeto. Cukralige sergantiems žmonėms dažnai stebima labai sausa burna (xerostomia), lėtesnis žaizdų gijimas burnos gleivinėje, grybelinė infekcija, dažnesnis ir greičiau besivystantis kariesas, gingivitas ir periodontitas. Pastebėta, kad dėl cukrinio diabeto sulėtėjus imuniniam atsakui , bei išsyvysčius diabeto sukeltoms konplikacijoms burnos glevinės kraujagyslėse, periodontito eiga būna žymiai greitesnė bei agresyvesnė, todėl ypatingai kruopšti individuali burnos higiena, bei apsilantymai pas burnos higienistą profesionaliai burnos higienai yra būtini.

Pastebėta, kad cukriniu diabetu sergantys žmonės turi daugiau dantų su viršūniniu periodontitu (endodontinės kilmės infekcija), destrukcijos židiniai paprastai būna didesni, paprastai nesukeliantys pacientui skausmo, tačiau nepasiduodantys arba sunkiau pasiduodantys  gydymui.  Taip pat pastebėta, kad negydoma infekcija burnoje (tiek endodontinės kilmės, tiek periodontologinės) įtakoja sunkesnę paties cukrinio diabeto metabolinę kontrolę.

Rūkymas

Gerai žinoma, kad tabako rūkymas sukelia daugybę ligų ir jų komplikacijų. Dėl rūkymo sukeltų pokyčių kraujagyslėse, uždegiminiai procesai burnoje daug sunkiau pasiduoda gydymui. Šis įprotis įtakoja žymiai lėtesnį periodonto audinių gijimą, esant simptominiam periodontitui, jei pacientui sriegiami implantai jų prastesnė prigijimo prognozė. Taip pat endontinė infekcija, bei jos gyjimas tokiems pacientams yra lėtesni.

Lėtinė infekcija burnoje išties įtakoja sudėtingų širdies ir karaujagyslių ligų, diabeto vysymąsi bei veikia visą organizmo imuninę sistemą, todėl būtina kuo krupščiau valyti dantis, gydyti, jei jie pažeisti karieso. Taip pat nepamiršti gydyti endodontinę infekciją (sugydant ar pergydant šaknų kanalus), net jei ji nekelia jokių skausmo ar kitų simptomų. Taip pat reguliariai atlikti profesionalią burnos higieną, kad išvengtume lėtinio periodontito arba neleistume jam progresuoti.